Uważam, że fontanna jest równie ważna jak każda inna inwestycja w mieście…


Ważne, aby projektodawcy budżetu zadbali o równomierny rozwój inwestycyjny zachowując właściwą proporcję między różnymi rodzajami inwestycji: drogowymi, komunikacyjnymi, parkingowymi, komunalnymi, edukacyjnymi, zieleni i rekreacji itp.
Myślę, że ta proporcja jest zachowana, bo jeśli z ogólnej kwoty 330 ml na inwestycje Prezydent Miasta Rzeszowa proponuje w 2012 roku kwotę 2 ml na fontannę, a w 2013 roku 4 ml jest to proporcja właściwa z punktu widzenia kształtowaniu budżetu. Uważam, że zmiana nie jest potrzebna, a wniosek o usuniecie tej inwestycji projektu budżetu jest nieuzasadniony.
Pani radna Jolanta Kaźmierczak i jej koledzy z PO oraz Pan radny Robert Kultys i jego koledzy z klubu PiS uważają jednak inaczej. Radni, którzy ciągle zarzucają Panu Prezydentowi, że realizuje tylko inwestycje drogowe „asfaltowe i betonowe”, tym razem mimo dość sporej ilości inwestycji tego typu, wnioskują o zmianę w budżecie i wskazują konieczność kolejnych projektów drogowych, kosztem usunięcia z budżetu planowanej budowy fontanny. Pomijają estetyczne walory fontanny, które zdecydowanie wpłyną na zewnętrzny wizerunek Rzeszowa. Dodać do tego należy funkcje turystyczne i wypoczynkowe. Z tego punktu widzenia inwestycja skutkować będzie zwiększonym ruchem turystycznym, co wpłynie na wzrost przychodu w firmach obsługujących turystykę, a co za tym idzie zwiększeniem pośrednich wpływów do kasy miasta. Budowa fontanny jest więc projektem, który będzie miał wpływ na przychody w przyszłych budżetach miasta.
Proszę zauważyć, że w kwestii fontanny i tego typu inwestycji nie jesteśmy ani liderem ani autsajderem,  można by przejść do porządku dziennego nad propozycją i nic w tej sprawie nie robić, ale to nie jest rozstrzygnięcie prorozwojowe. Jeśli przyjmiemy rozwiązanie kolegów z PiS i PO, to trzeba wyraźnie powiedzieć, że staniemy w miejscu, a nie robiąc nic na rzecz dalszego upiększanie Rzeszowa, zahamujemy jego rozwój modernistyczno - inwestycyjny.
Proszę zauważyć, że takie miasta jak Białystok, Łódź, Nysa, Gliwice, Bielsko-Biała, Kraków, Toruń, Sopot, Gdańsk, Wrocław i wiele innych już dawno poszły w kierunku rozwoju i inwestycji tego rodzaju. W Bydgoszczy np. zrealizowano projekt fontanny podświetlanej i mieszkańcy oraz turyści bardzo pozytywnie ją oceniają.
Zwracam się do radnych z PO i PiS odstąpcie od wniosku o usunięcie tej inwestycji projektu przyszłorocznego budżetu. Koleżanki i kolegów z Klubu PO proszę - nie włączajcie się do akcji „demolki” budżetu przedłożonego przez Pana Prezydenta. Myślę, że dziś i w najbliższej przyszłości razem będziemy realizować rozwojowe i modernistyczne projekty inwestycyjne, które dzisiaj zgodnie możemy zapoczątkować.
Pomysł zbudowania fontanny, a zwłaszcza kwota, jaką miasto zdecydowało się na nią wydać, budzą kontrowersje. Wielu rzeszowian uważa, że można inaczej i korzystniej spożytkować publiczne pieniądze - przeznaczyć je na nowe projekt komunikacyjny, naukę, pomoc społeczną, remonty, budowę dróg i inne.
Ale bardzo Was proszę zechciejcie zauważyć, że to wszystko jest zapisane w projekcie budżetu i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Analizując projekt jednoznacznie zauważam, że zachowana jest proporcja inwestycyjna i jej różnorodność.
Uważam, że projekt budowy fontanny również powinien znaleźć się w przyszłorocznym budżecie. Jak na miejskie warunki będzie to inwestycja imponująca i zwiększy prestiż Rzeszowa – stolicy województwa, stanie się jego nową wizytówką, a przede wszystkim zachęci turystów do odwiedzania Rzeszowa, a rzeszowiacy polubią to miejsce i z przyjemnością będą spędzać tam swój wolny czas.
Myślę, że fontanna będzie kolejnym z symboli miasta, z którego będziemy dumni. Dajmy więc szanse tej inwestycji. I niech to mieszkańcy, po wybudowaniu fontanny, ocenią czy podjęliśmy słuszną decyzję. Nigdy się o tego nie dowiemy, jak nie damy sobie takiej szansy!

Komentarze

Popularne posty