Uzasadnienie przygotowane z upoważnienia inicjatywy mieszkańców w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa o sołectwo Matysówka zaprezentowane w skróconej wersji na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa w dniu 14.02.2011 r.

Szanowny Panie Prezydencie!
Chciałem w imieniu mieszkańców Rzeszowa, którzy podpisali się pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie uchwały w sprawie zmiany granic Miasta Rzeszowa podziękować Panu za to, że wniósł pan  temat przyłączenia sołectwa Matysówka do Rzeszowa do porządku obrad sesji nadzwyczajnej Rady.
(Informuję, że inicjatywa mieszkańców została zainspirowana zaraz po tym jak Rada Miasta negatywnie rozpatrzyła projekt uchwały w tej sprawie. Jej celem nie było tylko zebranie   podpisów dla podpisów. Chciano kolejny raz podjąć debatę i potwierdzić, że Rzeszowianie chcą Matysówki w swoich granicach). Z chwilą jak uzyskano wymaganą Statutem Miasta Rzeszowa ilość podpisów, dalszą akcję zbierania podpisów zaprzestano i złożono odpowiedni wniosek do Pana Przewodniczącego Rady Miasta (zebrano 688 podpisów).

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado!
Występując z upoważnienia mieszkańców zwracam się do Wysokiej Rady z prośbą o głosowanie za przyjęciem Uchwały w sprawie zmiany granic Miasta Rzeszowa. Mieszkańcy w pełni podzielają uzasadnienie dla uchwały przedstawionej przez wnioskodawcę oraz poddają pod rozwagę Wysokiej Rady następujące argumenty za pozytywnym rozstrzygnięciem.
Mocną stroną projektu uchwały jest to, że:
ü  mieszkańcy Matysówki w ponad 80% pragną przyłączenia do Rzeszowa,
ü  mieszkańcy Rzeszowa są za przyłączeniem  Matysówki i chcą jak najszybciej powitać jej mieszkańców  w rzeszowskiej wspólnocie. Potwierdzają to zebrane podpisy pod inicjatywą mieszkańców Rzeszowa, którzy wnoszą do Rady Miasta aby głosowała za włączeniem terytorium Matysówki do Miasta.
Mieszkańcy pytają i zwracają uwagę na wiele kwestii! Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Jak można pominąć fakt, że spośród około 600 gospodarstw domowych (w tym 96 gospodarstw rolnych) już świetnie przygotowanych i bez wielkiej zmiany i kosztów może wejść do struktury miejskiej od zaraz i na zawsze połączyć się z Rzeszowem. W Rzeszowie się rozwijać, rozbudowywać, wnosić opłaty, płacić podatki. Mieszkańcy Rzeszowa pytają jak można nie przyjąć takiego skarbu do Rzeszowa? Proszą aby zauważyć, że Rzeszów w demograficznym niżu Polski ma szansę za obopólną zgodą (mieszkańców) na kolejne powiększenie liczby ludności o około 1400 mieszkańców, w tym ok. 800 to zapewne PIT-owcy - co to oznacza? Oznacza to, że mniej więcej tyle osób płaci podatki i stosownym algorytmem może wnieść do budżetu Rzeszowa określone wartości. Mieszkańcy Rzeszowa pytają jak można nie chcieć w jednej wspólnocie ludzi, którzy chcą być z nami na złe i na dobre? Uczestnicy inicjatywy zgłaszają, aby nie lekceważyć faktu, że w Matysówce działa 52 podmioty gospodarcze i podpowiadają, że tyle ich może przybyć w Rzeszowie za naszym podniesieniem ręki za powiększeniem miasta o Matysówkę.
Z chwilą włączenia Matysówki do Rzeszowa pojawi się szansa korzystniejszej zmiany w wielu kwestiach. Otóż jeśli Rzeszów odpowiednio agresywnie zastosuje strategię promocji to na terenach obecnej Matysówki (jest ich ok. 530 ha (5,3 km2) w szybkim tempie mogą pojawić się kolejne nowe gospodarstwa domowe i kolejni „pitowcy”, którzy pomogą uzbroić ten teren, wybudują domy i płacić będą podatki, zostaną zaopatrzeni w wodę, którą mają nadzieję dostarczy się wybudowanym w trybie szybkim wodociągiem. Wodociągiem na którego wykonanie jak mówią jest projekt, na którego wykonanie mieszkańcy Matysówki zebrali 600.000 zł. (Mieszkańcy są przekonani, że znajdzie się rozwiązanie aby tą inwestycję wspólnie z mieszkańcami Matysówki będącymi już w granicach większego Rzeszowa dokończyć w ramach istniejącego programu w którego części beneficjentem może być Rzeszów. W przekonaniu mieszkańców to kolejna mocna stroną projektu włączenia, to kolejny bonus – bo pojawi się coś, co wiąże strony - praca i wspólne zadanie do wykonania, z którego w niedługim czasie może nastąpić przychód, który zrekompensuje inwestycję.
(Mieszkańcy są przekonani, że jak damy szansę na powiększenie Rzeszowa o Matysówkę to Prezydent Rzeszowa znajdzie finansowe możliwości dla realizacji tej inwestycji w większości ze środków zewnętrznych). Sprawdzaliśmy wstępnie i wiemy, że możliwości na wsparcie finansowania takich zadań jak wodociągi i kanalizacja jest kilka.
Wysoka Rado w tym projekcie nie ma słabych stron i nie ma zagrożeń. Są szanse na korzystną zmianę dla Rzeszowa z Matysówką i jej mieszkańcami w granicach  większego Rzeszowa. W trakcie spotkań, które organizowaliśmy w tej sprawie, seniorzy Rzeszowa zwracają uwagę na kwestię o dużym rekreacyjno - zdrowotnym znaczeniu. Emeryci, renciści coraz częściej organizują sobie wycieczki w granicach miasta, mówią, że wyjeżdżają na dzienne relaksowe spacery, chętnie pojadą do Matysówki w granicach Rzeszowa i tam pospacerują zdrowotnie (60 ha lasów), kilkanaście kilometrów na razie dzikich, ale ścieżek zdrowia. To kolejny atut dla ludzi chcących aktywnie spędzać czas. Matysówka w granicach Rzeszowa to świetny teren na inwestycje rekreacyjne. Proszę zwrócić uwagę na fakt jak świetnie Matysówka jest skomunikowana z Rzeszowem. W tym projekcie jest to przedsięwzięcie które nie wymaga nakładów i kosztów. Nastaje moda na spędzenie czasu wolnego po pracy dalej od miejskiego zgiełku – Matysówka w granicach Rzeszowa to również idealny obszar do realizacji tego celu.  To przecież świetna inwestycja w zdrowie i ograniczenie kosztów leczenia ( bo co lepiej leczy jak nie świeże powietrze i zielone oraz leśne terany). Miasto musi wyprzedzać pojawiające się trendy.
Kolejna – niezwykle ważna kwestia. Mieszkańcy Rzeszowa nie godzą się na to aby Rada Miasta tak nagle zmieniała decyzję. Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo odpowiedzialne w swoich decyzjach i czynach. Jeśli raz, albo kilka razy powiedzieliśmy tak dla Matysówki to nie róbmy z gęby cholewy. Mieszkańcy Rzeszowa uważają, że Rada Miasta Rzeszowa wprowadziła mieszkańców Matysówki w błąd. Podjęto uchwały i przeprowadzono konsultacje, zrobiono ogromny medialny szum wokół sprawy, dając czytelny sygnał, tak dla przyłączenia Matysówki do Rzeszowa. Ludzie w to uwierzyli i uznali, że nie może już być inaczej, że przyłączenie do Rzeszowa to kwestia czasu. Pozytywne Uchwały Rad Gmin dały ludziom przed wyborami nadzieję bo jednoznacznie potwierdziły połączenie. Rzeszów – szczególnie Rzeszów dał kilkakrotnie jednoznaczny sygnał, że mieszkańców Matysówki zaprasza do jednej wspólnoty, jednej rodziny. Analizując, czytając protokoły z sesji Rady Miasta V kadencji uzyskałem potwierdzenie, że  dla tej miejscowości byliście zawsze zgodni – Pan Przewodniczący Andrzej Dec podczas obrad sesji powiedział dobitnie i jednoznacznie cyt. „Natomiast będę głosował za przyłączeniem do Rzeszowa Matysówki i części Miłocina”. Pan Radny Jacek Kiczek podczas tej samej sesji powiedział „W mojej ocenie, przyłączenie terenów Matysówki i części Miłocina i części Racławówki ma uzasadnienie”. Pan Radny Robert Kultys podczas tej samej sesji mówi, że „Rozszerzenie Rzeszowa jest bardzo potrzebne” ale w swoim głosie uzasadnia i zgłasza jak zawsze wiele wątpliwości. We wszystkich uchwałach już w 2006 roku Rada Miasta akceptowała włączenie Matysówki do Rzeszowa (sceptycznie do tej inicjatywy odnosił się jedynie radny Szlachta).
Uchwała z grudnia 2006 roku, uwzględniała Matysówkę, a także określała podstawowe zamierzenia dotyczące zmiany granic miasta. Kierunki działań na rzecz powiększenia Rzeszowa na lata 2008 – 2012 opracowane prze Prezydenta również uwzględniały w planie powiększenia MATYSÓWKĘ oraz zakładały powiększenie Rzeszowa do 200 km2 i 200 tyś mieszkańców. Mówię o tym dlatego, aby potwierdzić, że powiększenie miasta odbywa się planowo. I przed nami jest ciągle zadanie do wykonania. Jeden z radnych pytał dokąd będziemy powiększać Rzeszów. Opracowana strategia powiększenia miasta szczegółowo to określa. Uchwały dotyczące Matysówki z 2009 i 2010 roku były zdecydowaną większością pozytywnie zaopiniowane przez Radę Miasta Rzeszowa. Jeśli wówczas mieszkańcy Matysówki otrzymali takie zapewnienia od Rady Miasta i  liderów - wtedy klubów opozycyjnych to proszę mi powiedzieć co się stało, że tak bardzo zradykalizowały się stanowiska radnych  w tej sprawie. Mieszkańcy Matysówki na podstawie między innymi Waszych głosów uwierzyli w poszerzenie i poparli projekt w konsultacjach (ponad 80 % mieszkańców opowiedziało się za). Ponieśli i ponoszą tego dotkliwe skutki w postaci ograniczeń planowo inwestycyjnych ze strony władz gminy w której żyją i mieszkają.  I co? Mamy Ich ot tak zostawić samych na pastwę losu. Gdzie nasz honor i odpowiedzialność? Wcześniejsze decyzje Wysokiej Rady również mnie, utwardziły w przekonaniu, że jestem „adwokatem” w słusznej sprawie. Rozmowy z mieszkańcami potwierdziły, że nie uchwalając uchwały o przyłączeniu Matysówki Rada Miasta Rzeszowa postąpi wbrew opinii mieszkańców Rzeszowa.
Dzisiaj nie decydujemy w sprawie, kto będzie mocniejszy w Radzie po ewentualnym przyłączeniu Matysówki i jaka będzie konfiguracja składu Wysokiej Rady. Bo kto tak na 100% wie, kto i kogo zasili, wzmocni. Czy to takie ważne?  Najważniejsi są ludzie. ( Mówię o tym bo podnoszone są i takie obawy, że po przyłączeniu zmieni się Radzie Miasta układ sił). Analiza wyników i opinie zainteresowanych osób, które po przyłączeniu Matysówki do Rzeszowa mogą wzmocnić Radę Rzeszowa do 28 radnych, wskazuje na to, że zostanie zachowana równowaga sił niemal idealnie jak obecnie – jest ona na pewno korzystna dla PiS, może być korzystniejsza dla PO i RR.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo!
Jest jeszcze jeden, historyczny aspekt tej sprawy. „Według legendy, nazwa wsi pochodzi od jednego z wojów, Matysa, żyjącego wówczas w Matyszowce za czasów Bolesława Chrobrego (pocz. XI w). Obowiązkiem Matysa było pilnowanie wzgórza i w razie potrzeby palenie ognia ostrzegającego przed niebezpieczeństwem leżący w dolinie, niewidoczny z góry, rzeszowski gród. (…) Na wzgórzu, na którym sprawował kiedyś straż Matys stoi od niepamiętnych czasów krzyż, który jest symbolem wiary i zwycięstwa ludności Matysówki przed wrogimi siłami” (Cyt. za www.tyczyn.pl).
Wysoka Rado uwierzmy, że takie jest przeznaczenie Matysa i jego kompanów, aby po X – ciu wiekach  w podzięce za sprawowaną straż nad bezpieczeństwem rzeszowskiego grodu zostali przyjęci w poczet zasłużonych obywateli naszego Miasta. Niech historyczny Matys i jego kompani będą tymi, którzy symbolicznie wprowadzą mieszkańców Matysówki do rzeszowskiej społeczności. W podzięce za zasługi Matysa zagłosujmy za przyłączeniem Matysówki do Rzeszowa. Bardzo proszę Wysoką Radę bądźmy solidarni z mieszkańcami Matysówki i wnoszę, abyśmy dali im szansę – niech jeszcze raz do nich i do Rady Gminy Tyczyn należy kolejny krok w tej sprawie. Nie blokujmy poszerzenia  w Rzeszowie.

Wysoka Rado!
Proszę w imieniu uczestników inicjatywy mieszkańców Rzeszowa i własnym
o głosowanie za Uchwałą zgłoszoną przez Pana Prezydenta.


Komentarze

Popularne posty